Online-grupp i Keltisk kristen andlighet

7 veckor, med start vecka 19. 

Esgrim Rommel leder. 

Rekommenderad kursbok: Vindar från väster, Per-Eiwe Berndtsson eller Keltisk andlighet av Harald Olsen.

Kursen är via Messenger och man tar del av innehållet när man vill under veckan.

Anmälan senast 7 maj till 070-721 02 82 (inkl Messengernamn.

På 400-talet växte den keltiska kyrkan fram på Irland, i ett samhällsklimat som hade många likheter med vårt. Den passionerade, naturliga och vardagsnära andligheten förnyade människor, kyrkor och samhällen. Keltisk kristen andlighet var en andlighet för hjärtat. Den kännetecknas av en helhetssyn på livet: natur och människa, tid och evighet, ont och gott, individ och universum. Livet är en helhet formad av en kärleksfull Gud.

Publicerat den 28 april